رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 28/ارد/1401 (الأربعاء: 16/شوال/1443)

45
خدمات دانشجويان خارج از کشور به اسلام[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

بسياري از مؤسسات اسلامی ‌که الآن در خارج از کشور است در آفريقا، در کانادا، در آمريکا و نقاط ديگر خدمتگزار اسلام هستند، براي اینکه هويت اسلامی‌ آنها محفوظ مانده است، در دانشگاه هم رفته‌اند، با آنها هم هستند، درس هم می‌خوانند البته بايد درس بخوانند و رفع جهل کنند. من از آنها تشکر، می‌کنم و بسيار به آنها علاقه‌مندم. من به اين دانشجويان عزيز بسيار اميدوار هستم از اين جهت که آنها در آنجا هم که هستند در دينشان ثابت‌قدمند و ما از آنها برکات و خيرات بسياري ديده‌ايم. در سفري هم که به انگلستان رفته بودم اينها را ديدم اميدوارم اسلام به‌واسطۀ اينها در دنيا توسعه پيدا کند. من واقعاً اينها را به‌خاطر استقامتي که در دين دارند دوست دارم.

﴿إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللّٰهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ﴾.[2]

اينها هر کجا که باشند مسلمانند مبلغ اسلام و وسيلۀ گسترش اسلام هستند زن‌ها و خانم‌هايشان باحجابند، مقيدند، تحت تأثير شوکت ظاهري آنها قرار نگرفته‌اند، به ايمان خود اعتماد دارند و تحت تأثير آنها واقع نمی‌شوند، البته بايد در جنبه‌هاي علمی ‌هم هرچه می‌توانند کوشش کنند تا در همۀ رشته‌هاي علمی ‌از آنها بالاتر باشند.

 

سؤال از حضرت آیت‌الله صافي: آيا مرد مسلمان می‌تواند با زن اجنبي دست بدهد؟

پاسخ: جايز نيست.

سؤال: در کشورهاي غير اسلامی ‌دست ندادن را تحقير خودشان می‌دانند چه بايد کرد؟

جواب: اين مسأله براي اين است که آنها فرهنگ ما را نمی‌دانند ولي اگر بدانند که در فرهنگ ما، احترام اين است که به زن اجنبي دست، ندهيم چون دست دادن به زن اجنبي اهانت نسبت به او مي‌شود ـ در اسلام وقتي شما به زن اجنبي دست بزنيد يک تجاوز است، مثل اینکه زن اجنبي را ببوسيد در اسلام بايد حشمت و مقام زن را نگاه داشت ـ اگر آنها اين مطالب را بدانند چنين برداشتي نخواهند کرد.

والسلام عليکم ورحمة الله وبرکاته

 

 

 

[1]. دیدار جمعي از دانشجويان خارج کشور با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 30 فروردين 1387.

[2]. فصلت، ٣٠. «به‌یقین کسانی که گفتند پروردگار ما خداوند یگانه است، پس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می‌شوند».

نويسنده: