وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
سه شنبه: 28/دى/1400 (الثلاثاء: 14/جمادى الآخر/1443)

41
اهميت تعليم و تربيت و وظایف معلّمان
[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

بنده اوّلاً به مناسبت ايام سوگواري اهل‌بيت(ع) که برحسب بعضي کتاب‌ها ايام ورود آنها به شهر شام است خدمت همه تسليت عرض می‌کنم. اميدوارم همه در خط ولايت اهل‌بيت^ ثابت‌قدم بمانيم و به وظایفي که در ارتباط با ولايت اهل‌بيت(ع) بر عهده داريم عمل کنيم خداوند ولايت محمد و آل محمد(ع) را که بهترين ذخيرۀ آخرت و عوالم بعد است براي ما ثابت بدارد.

در روايت است که: روز قيامت هيچ‌کس قدم از قدم بر نمی‌دارد مگر اینکه از چهار چيز از او سؤال کنند:

١. از بدنش که در چه راهي فرسوده و کهنه کرده.

٢. از عمرش که در چه راهي صرف کرده.

٣. از مالش که از کجا به دست آورده و در چه راهي هزينه کرده.

٤. از محبت و ولايت اهل‌بيت(ع)[2] که اين عمده است.

بهترين افتخار براي ما و فرزندانمان همين است که ولايت اهل‌بيت(ع) را داشته باشيم و اين فرزندان عزيز با ولايت اهل‌بيت(ع) پرورش پيدا کنند و تحت تأثير

 

معلّميني قرار گيرند که آنها هم اهل ولايت باشند و آنها را با احترام به شعائر تشيع و ولايت اميرالمؤمنين(ع) آشنا کنند البته مطلب از خانه شروع مي‌شود و بعد مدرسه، اگر اين دو محيط سالم باشد و براي تربيت آماده باشد شايد بعداً محيط‌هاي بد اثر نگذارد و انسان بتواند در آن محيط‌ها خود را حفظ کند و به همين جهت گفته‌اند:

«الْعِلْمُ مِنَ الصِّغَرِ كَالنَّقْشِ فِي الْحَجَرِ».[3]

انسان وقتي در کودکي مطلبي را ياد گرفت، مؤثر واقع مي‌شود و بعداً نمی‌توانند به‌زودي از او بگيرند و به راه‌هاي منحرف بکشانند. مسألۀ تربيت نوجوانان و دانش‌آموزان خيلي مهم است و يکي از مسائل مهم هر جامعه‌اي است که بايد به آن اهتمام بورزند.

مديران و معلّمين و آموزگاران مسئولند و وظيفۀ بزرگي دارند، البته خدمت مهمی ‌را هم انجام می‌دهند و بايد تلاش کنند اين فرزندان را براي آينده افرادي مسلمان بسازند و آينده‌سازان اسلام را تربيت کنند.

اميدوارم اين عزيزان که از قيافه‌هايشان پيدا است از خانواده‌هاي ديني و مذهبي هستند موفق شوند تا مدارج علمی ‌و عملي را بپيمايند، از محيطي آمده‌اند که شما نقل کرديد آن محيط هم مذهبي است، مطلب همين‌طور است که فرموديد.

من سال گذشته به دماوند رفتم با اینکه نزديک تهران است ولي مردمش خيلي ملتزم و متعهد به آداب اسلام بودند، متأثر از اين آمد و شدهایي که آنجا مي‌شود نشده‌اند يا اگر هم شده‌اند خيلي کم، حتي نقل مي‌کردند که در دماوند يک زن بي‌چادر وجود ندارد، البته از خارج گاه می‌آمدند ولي می‌گفتند زن‌هاي خودشان همه اهل چادر هستند. محيط آنجا يک محيط مذهبي خيلي خوبي است به‌خاطر اینکه با علما ارتباط و رفت‌وآمد داشته‌اند برنامه‌ها ديني، عزاداري و مجلس‌هاي روضه‌خواني اقامه مي‌کردند و در اين برنامه‌ها شرکت مي‌کردند، من خيلي خوشحال شدم وقتي آن

 

اوضاع را ديدم در چنين محيطي بايد مواظب اين نوجوانان و دانش‌آموزان باشند تا خوب تربيت شوند.

 

[1]. دیدار دانش‌آموزان مدرسه راهنمایي شهيد آيت روستاي سربندان دماوند با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 2 ارديبهشت 1386.

[2]. «لا يَزُولُ قَدَمُ عَبْدٍ يَوْمَ الْقِيَامَةِ حَتَّى يَسْأَلَ عَنْ أَرْبَعٍِ: عَنْ جَسَدِهُ فِيمَا أَبْلاهُ، وَعَنْ عُمُرِهِ فيما أَفْنَاهُ، وَعَنْ مَاِلِهِ مِمّاَ اكَتَسَبْتَهُ، وَفيمَا أَنْفَقَهُ، وَعَنْ حُبِّنَا أَهْلَ الْبَيْتِ‏». مجلسی، بحار الانوار، ج ٧، ص ٢٦١.

[3]. کراجکی، کنز الفوائد، ص147؛ مجلسی، بحار الانوار، ج1، ص224. «یاد گرفتن دانش از دوران کودکی مانند ترسیم نقش‌ در تخته‌سنگ است.»

نويسنده: