وریز وجوهات
در پی شرکت علّامه دکتر  سیدمصطفی محقق‌داماد در همایش تغییرات اقلیمی در واتیکان، حضرت آیت الله العظمی صافی دامت برکاته، از ایشان تقدیر و تشکر نمودند.   معظم له با ارسال پیامی شفاهی، خطاب به ایشان فرمودند: اوّلاً از شرکت جنابعالی در این...
دوشنبه: 26/مهر/1400 (الاثنين: 11/ربيع الأول/1443)

29
گفتگو با حضرت آیت‌الله العظمی ‌صافي در مورد وضع معيشتي علمای گذشته
و والد معظّم‌له
و مبارزات ايشان و علما با رضاخان[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

سؤال: حضرت آیت‌الله در مورد وضع معيشتي علمای گذشته و مرحوم والد و مبارزات آنها توضيح فرمایيد.

پاسخ: وضع معيشت اکثر اهل علم در آن زمان مناسب نبود مگر اشخاصي که استثنائاً امکاناتي داشتند.

وضع معيشتي ما بسيار مشکل بود و با يک قناعت فوق‌العاده‌اي زندگي می‌کرديم، به اقلّ آنچه که بايد اکتفا کرد، قناعت می‌کرديم و مي‌شود گفت که اگر نان خالي داشتيم به همان قانع بوديم، البته گاهي خورشي پيدا می‌شد مثلاً گوشتي، البته گوشت کم و يا آشي درست می‌کرديم درعين‌حال با قناعت و آبرومندي فوق‌العاده‌اي همراه بود.

در آن زمان مسألۀ وجوهات متداول نبود، درآمد اکثر مردم در گلپايگان به آن حد نمی‌رسيد، بيشتر مردم مرفّه نبودند.

سؤال: محل درآمد مردم از کجا بود؟

جواب: ما خودمان مختصر زميني داشتيم، گاوي داشتيم که از شير آن استفاده می‌کرديم، وضعيتي بود که تشريح آن براي شما و حتي خود من قابل درک نيست.

 

والدۀ ما هم در نهايت قناعت و صبر رفتار می‌کرد، اینکه يک بار چيزي بخواهد يا در کم و زياد امکانات زندگي حرفي بزند يا بگويد فلان غذا را نداريم، يا در سفره نان و پنير و نان و سبزي داريم چنين نبود البته اشخاصي بودند که می‌آمدند به خانه و خدمت مي‌کردند ولي قربة الی الله می‌آمدند، پولي نمی‌گرفتند، به همان ناهاري که می‌خوردند بسنده مي‌کردند.

از کسي چيزي طلب نمي‌کردند يا توقع نداشتند کسي وجوهات، سهم امام، يا زکات بدهد و درعين‌حال صبر داشتند، نمی‌توانم بگويم والد و والده چه صبري داشتند و درعين‌حال کسي متوجه اين وضعيت نمی‌شد.

 

[1]. این دیدار در تاریخ 11 فروردين 1387 انجام شده است.

موضوع: 
نويسنده: