وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
پنجشنبه: 30/دى/1400 (الخميس: 16/جمادى الآخر/1443)

کاش يکي از شهدا بودم

همه چيز نصيب هر‌کس نمي‌شود. الآن که تعداد شهدای استان قم را فرموديد که ٥٣٩٤ شهيد من واقعاً پيش خود گفتم کاش من نود و پنج می‌بودم.

اين مقام مقام بسيار بسيار بزرگي است و يگانه دليل بر خلوص نيت و ايمان همين است که انسان آماده شود و در راه خدا جانش را فدا کند.

اگر فداکاري شهدا نبود خيلي مهالک براي اين مملکت و اسلام پيش می‌آمد و راستي شهدا در آن مقطع زماني يک رستاخيزي در دنيا برپا کردند که کم‌نظير بود و نمي‌شود گفت. به صورتي از اسلام و ديانت و اهل‌بيت^ و احکام قرآن حمايت کردند که نمي‌شود تصور کرد که چگونه بود و خداوند چه شوق واشتياقي در اينها ايجاد کرد جز اینکه دل‌هاي اينها در تصرف خداوند متعال قرار گرفته بود و اينها به اين کيفيت با کمال اشتياق به استقبال شهادت رفتند و البته به درجات عاليه نائل شدند که نمي‌شود تصور کنيم و هميشه هم اين فرصت‌ها پيش نمی‌آيد، اينها افرادي بودند که خدا می‌خواست به فيض شهادت برسند.

همان‌طوري که حضرت زينب÷ فرمود (البته شهدا کربلا در رأسند و اينها متأسي به آنها بودند) آنجا حضرت مي‌فرمايد:

«هَؤُلاءِ قَوْمٌ‏ كَتَبَ‏ اللهُ‏ عَلَيْهِمُ‏ الْقَتْلَ فَبَرَزُوا إِلى‏ مَضَاجِِِِعِهِمْ‏».[1]

گويا اينها هم همين‌طور بودند مردماني بودند که خداوند شهادت را براي اينها مقرر کرده بود، براي ديگران نبود و الا آنها هم شهيد می‌شدند.

 

اين افتخاري است براي خودشان و خانواده‌هايشان و اولادشان که در راه خدا و حفظ دين و دفاع از اسلام و قرآن و احکام قرآن شهيد داده باشند. اين افتخار بزرگي است و اسباب سربلندي دنيا و آخرت است. قرآن مي‌فرمايد:

﴿إِنَّ اللّٰهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللّٰهِ فَيَقْتُلُونَ وَيُقْتَلُونَ وَعْداً عَلَيهِ حَقّاً فِي التَّوْرَاةِ وَالْإِنْجِيلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنَ اللّٰهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَيْعِكُمُ الَّذِي بَايَعْتُمْ بِهِ وَذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ﴾.[2]

اين فوز عظيم و رستگاري بزرگ نصيب اينها شده چه افتخاري از اين بالاتر و باعظمت‌تر.

 

[1]. مجلسی، بحار الانوار، ج ٤٥، ص ١١٥- 116. «اینها گروهی هستند که خدا کشته شدن (شهادت) را برای آنها نوشته و حتمی کرده بود. این است آنها به‌سوی خوابگاه‌ها و قبرهای خود بیرون رفتند.»

[2]. توبه، ١١١. «خداوند از مؤمنان جان‌ها و اموالشان را خريداري مي‌کند که (در برابرش) بهشت براي آنان باشد (به اين‌گونه) که در راه خدا پيکار مي‌کنند، می‌کشند و کشته می‌شوند، اين وعده حقي است بر او که در تورات و انجيل و قرآن ذكر فرموده و چه کسي از خدا به عهدش وفادارتر است. اکنون بشارت باد بر شما به داد و ستدي که با خدا کرديد و اين پيروزي بزرگي است».

نويسنده: 
کليد واژه: