رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
چهارشنبه: 28/ارد/1401 (الأربعاء: 16/شوال/1443)

پزشکي خدمت است

راه شما راه محترمی ‌است، پزشکي خدمت است، از صدر اسلام تا به حال در اين رشته زن‌هاي بسياري بودند حتي در زمان خود پيغمبر اکرم(ص) البته در آن حدودي که آن‌وقت‌ها بود و آن مقداري که مردم از پزشکي و طبابت اطلاع داشتند.

رشتۀ پزشکي در اسلام خيلي ترقي کرد و اطبا و پزشک‌هاي بسيار بزرگ و نامدار پيدا شدند و هميشه در اين رشته بوده‌اند. من يادم هست در شهر ما بعضي خانم‌ها بودند کسالت‌هايي که ما پيدا می‌کرديم مادرمان به آنها مراجعه می‌کرد و آنها معالجه مي‌کردند و داروهايي می‌دادند که از طبيب‌هاي آن‌وقت يا بهتر بود يا کمتر نبود.

اميدوارم خداوند متعال به شما توفيق بدهد ارتباطتان با حضرت وليّ عصر(عج) را نگاه داريد و قصدتان را هم خالص کنيد براي همين مقاصدي که عرض کردم، براي اين مقاصد درس بخوانيد. ان‌شاءالله اسلام و مسلمين از وجود شما بهره‌هاي بزرگ ببرند.

سؤال از محضر حضرت آیت‌الله العظمی ‌صافي: از کامل‌ترين نصايح که مخصوص گروه پزشکان باشد بيان فرماييد.

کار شما کار بسيار مقدسي است و از کارهايي است که واجب کفايي است، يعني بايد افرادي باشند که خودشان را براي اين کار آماده کنند و اگر چنانچه، همه ترک کنند مثل اين است که همه در معصيت و مخالفت خداوند متعال باشند. کار شما اطاعت خداوند متعال است و کار مقدسي است و خدمت به بندگان خدا و احيای نفوس است. کار شما کار بسيار محترم و مقدسي است، عبادت است، پرستاري مريض عبادت بزرگي است.

البته اين پرستاري درعين‌حال، که شغل بسيار مقدسي است ولي شغل بسيار مشکل و سختي هم هست، دشواري‌هايش زياد است و هرچه هم دشواريش بيشتر باشد ثوابش بيشتر است. حوصله و صبر می‌خواهد، آنجا بايد افرادي باشند. که خود را ساخته باشند، در مقابل بداخلاقي‌هاي مريض صبر داشته باشند اين مريض‌هايي که به

 

دکتر مراجعه مي‌کنند حوصله ندارند، اعصابشان خرد شده، دکتر بايد با اينها برخورد خوبي داشته باشد. خيلي از اينها با همان برخورد خوب دکتر حالشان خوب مي‌شود. اين برخورد در معالجۀ آنها مؤثر است. شغل، شغل بسيار بالايي است و ليکن بايد ملاحظۀ اين دقايق و ريزه‌کاري‌ها را هم کرد.

نويسنده: 
کليد واژه: