وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
سه شنبه: 28/دى/1400 (الثلاثاء: 14/جمادى الآخر/1443)

راه مستقيم در کلام پیامبر(ص)

راه راست همان راه محمد و آل محمد(ص) است. پيغمبر اکرم(ص) خط مستقيمی کشيدند و فرمودند: «راه مستقيم خدا همين است»؛ و بعد چند خط غير مستقيم و انحرافي، آن‌گاه فرمودند: «اين راه‌هایي است که شيطان به آن دعوت مي‌کند».[1]

هر کدام خط خود را نشان می‌دهند ولي خط اسلام که کوتاه‌ترين خط براي رسيدن به مقصد و کمال است همين خط مستقيم است، از اين راه برويد و مواظب خطوط ديگر باشيد که در آنها گرفتار نشويد.

حضرت رسول و ائمه طاهرين(ع) در اين زمينه اهتمام بسياري داشتند و سفارش مي‌کردند که مردم در همين خط بمانند و مواظب باشند که از اين خط انحراف پيدا نکنند.

امروز راه‌هاي مختلفي پيدا می‌شود، زن‌ها را به يک صورت می‌خواهند گمراه کنند جوان‌ها را به صورت ديگري، آن‌هم با يک الفاظ و عبارات فريبنده‌اي که بسا اشخاصي که می‌گويند، نمی‌دانند تحت آن عناوين چه مطلبي است، ما بايد مواظب باشيم و بدانيم قيمتي‌ترين سرمايه‌اي که ما داريم اسلام است، اگر بخواهند دين و ايمان ما را با تمام دنيا خريداري کنند اگر ما به اين معامله راضي شويم حتماً مغبون می‌شويم.

 

بايد مواظب باشيم مخصوصاً در اين شرایط فعلي. مجلات را مي‌خوانيد، روزنامه‌ها را می‌بينيد، اينها کنترل نشده است، اشخاصي که صلاحيت ندارند مطالبي مي‌نويسند و در مسائل ديني اظهار نظر مي‌کنند.

در روايات هست که در آخرالزمان انسان صبح مي‌کند درحالي‌که مؤمن است، و شب مي‌کند درحالي‌که گمراه و کافر شده است.[2]

به همين جهت معلوم مي‌شود در آخرالزمان، مطالبي که موجب انحراف فکري و عقيدتي مي‌شود فراوان است، انجام معاصي سبب کافر شدن انسان نمي‌شود ولي اين تبليغات سوء و اینکه هر‌کسی در مطالب ديني اظهار نظر کند موجب هرج‌ومرج مي‌شود و در نتيجه اشخاصي که وارد نيستند خيلي زود گمراه مي‌شوند و فريب می‌خورند.

از خداوند متعال مسئلت می‌کنم که همۀ شما را براي اسلام، افرادي نافع و فرزنداني صالح قرار دهد، شما بايد فرزند اسلام و قرآن باشيد همۀ مطالب بايد به قرآن و اسلام برگردد، مسلمان غير از اين مطلب چيز ديگري ندارد.

اميدوارم در آينده براي اسلام اسباب افتخار باشيد و بتوانيد پرچم اسلام را در عالم بلند کنيد و با بدعت‌ها و انحرافات مبارزه کنيد و در علم و تحصيلاتي که داريد اسباب افتخار باشيد تا مسلمان‌ها محتاج بيگانگان نباشند، همين‌ها جهاد است اگر کسي درس بخواند و بگويد من می‌خواهم جامعۀ اسلامی‌ و مسلمان‌ها را از بيگانگان بي‌نياز کنم، آنها به ما محتاج باشند و به اين فکر باشد که چون در اين جهت مسلمانان نقطۀ ضعفي دارند، آن را برطرف کند اين جهاد است.

پيغمبر اکرم(ص) مي‌فرمايد:

«اسْتَغْنُوا عَنِ النَّاسِ وَلَوْ بِشَوْصِ السِّوَاكِ‏».[3]

 

اميدوارم خداوند متعال به شما بيش از اين حسن نيت عطا فرمايد.

ارتباط خود را با حضرت وليّ عصر(عج) حفظ کنيد، به ياد ايشان باشيد، متوجه باشيد که همه رعيت ايشان و در زير سايۀ ايشان هستيم و از خوان نعمت آن حضرت استفاده می‌کنيم.

«بِيُمْنِهِ رُزِقَ الْوَرَى وَ بِوُجُودِهِ ثَبَتَتِ الأَرْضُ وَ السَّمَاءُ».[4]

خداوند متعال همه را حفظ کند.

 

[1]. سیوطی، الدر المنثور، ج3، ص56، ذيل آيه١٥٣ سوره انعام. خط رسول الله خطاً بيده ثم قال: «هذا سبيل الله مستقيماً». ثم خط خطوطاً عن يمين ذلك الخط وعن شماله ثم قال: «وهذه السبل ليس منها سبيل إلا عليه شيطان يدعوا إليه».

[2]. صافی گلپایگانی، منتخب الاثر، ج3، ص34، 36، 41.

[3]. طبرانی، المعجم الکبیر، ج11، ص351؛ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج2، ص71؛ هیثمی، مجمع الزوائد، ج3، ص94؛ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج ٩، ص ٤٤١.

[4]. فرازي از دعاي عديله. مجلسی، زاد المعاد، ص422 – 424.

موضوع: 
نويسنده: