وریز وجوهات
السَّلامُ عَلَيْكَ يَا أَبَا جَعْفَرٍ مُحَمَّدَ بْنَ عَلِيٍّ الْبَرَّ التَّقِيَّ الْإِمَامَ الْوَفِيَّ أیُّهَا الجَواد یابنَ رَسُولِ اللّهِ. جهت عرض تسلیت به پیشگاه حضرت بقیة الله الأعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف مجلس سوگواری شهادت...
جمعه: 8/مرد/1400 (الجمعة: 20/ذو الحجة/1442)

سابقۀ درخشان حوزۀ علمیه مشهد

در حوزۀ مشهد علماي بزرگ و ممتازي بوده‌اند که اينها صرفاً در خط ولايت اهل‌بيت(ع) و معارف دين و اینکه علوم را از آنها کسب کنند حرکت مي‌کردند. علم تفسير، فقه، کلام، اين رشته مخصوصاً در مشهد بسيار قوي بود. اشخاصي بودند مثل مرحوم آقا ميرزا مهدي اصفهاني و ديگران که در اين جهت خيلي متعهد بودند. در روايت است که:

«شَرِّقَا وَغَرِّبَا، فَلا تَجِدَانِ عِلْماً صَحِيحاً إِلا شَيْئاً خَرَجَ مِنْ عِنْدِنَا أَهْلَ الْبَيْتِ».[1]

 

اينها می‌دانستند که اگر بخواهند علم صحيح را فرا گيرند فقط پيش محمد و آل محمد(ع) است لذا در آنجا رشته‌هاي ديگر رنگ نداشت و همۀ علما و طلاب آنجا از اين جهت يک برازندگي و برجستگي داشتند که قابل توجه بود.

اميدوارم حوزۀ مشهد اين امتيازش را حفظ کند و در خط کسب علوم از اهل‌بيت(ع) موفق باشد.

خودم را کمتر از اين می‌بينم که بتوانم نصيحتي کنم ولي مسأله اصلي اين است که الحمدلله فعلاً فرصتي براي شما فراهم شده و امکانات هم در يک حدي بيشتر از زمان‌هاي سابق فراهم است.

شما حتماً اوضاع مشهد را در گذشته شنيده‌ايد، فشارها و گرفتاري‌هایي که براي اهل علم در گذشته بود، طلاب را اذيت مي‌کردند، امروز بحمدالله توفيقات و امکانات براي کساني که بخواهند به‌درستي تحصيل علم کنند فراهم است، لذا بايد فرصت را غنيمت شمرد.

فرصت جواني، اساتيدي که هستند، اشخاصي که خدمتگزار شما هستند و خودشان را وقف خدمت به شما کرده‌اند همه اينها وسائلي است که خداوند متعال فراهم کرده و حجت را بر شما تمام کرده است.

هرچه می‌توانيد در جنبه‌هاي علمي، عملي و اخلاقي تلاش کنيد مخصوصاً مواظبت کنيد به جنبه‌هاي اخلاقي و تقوايي و التزام به واجبات و ترک محرمات و اموري که براي انسان فايده‌اي ندارد و انسان را از خداوند متعال دور مي‌کند، هرچه انسان بتواند در اين جهات خودش را قوي نگاه دارد موفق‌تر مي‌شود و از تحصيلاتي که مي‌کند خير و برکت می‌بيند.

در هيچ مقامی ‌قصد اینکه در آن توقف کنيد نداشته باشيد.

هرچه همتّتان بلندتر باشد که به مقامات بلند نائل شويد و بتوانيد به اسلام و امام زمان(عج) که صاحب اين حوزه‌ها هستند خدمت کنيد و ايشان را از خودتان راضي و خشنود کنيد بهتر است.

هرکسي بايد فرض کند که اسلام همين يک نفر را دارد و بايد او دست اسلام را بگيرد او بايد زحمت بکشد، هم در جنبۀ علم هم در جنبۀ عمل.

 

 

[1]. کلینی، الکافی، ج ١، ص ٣٩٩؛ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج21، ص477؛ ج27، ص43، 69. «به شرق و غرب عالم برويد، به خدا سوگند علم صحيح نخواهيد يافت مگر آنچه از نزد ما صادر شود».

موضوع: 
نويسنده: