رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
پنجشنبه: 29/ارد/1401 (الخميس: 17/شوال/1443)

سابقۀ درخشان حوزۀ علمیه مشهد

در حوزۀ مشهد علماي بزرگ و ممتازي بوده‌اند که اينها صرفاً در خط ولايت اهل‌بيت(ع) و معارف دين و اینکه علوم را از آنها کسب کنند حرکت مي‌کردند. علم تفسير، فقه، کلام، اين رشته مخصوصاً در مشهد بسيار قوي بود. اشخاصي بودند مثل مرحوم آقا ميرزا مهدي اصفهاني و ديگران که در اين جهت خيلي متعهد بودند. در روايت است که:

«شَرِّقَا وَغَرِّبَا، فَلا تَجِدَانِ عِلْماً صَحِيحاً إِلا شَيْئاً خَرَجَ مِنْ عِنْدِنَا أَهْلَ الْبَيْتِ».[1]

 

اينها می‌دانستند که اگر بخواهند علم صحيح را فرا گيرند فقط پيش محمد و آل محمد(ع) است لذا در آنجا رشته‌هاي ديگر رنگ نداشت و همۀ علما و طلاب آنجا از اين جهت يک برازندگي و برجستگي داشتند که قابل توجه بود.

اميدوارم حوزۀ مشهد اين امتيازش را حفظ کند و در خط کسب علوم از اهل‌بيت(ع) موفق باشد.

خودم را کمتر از اين می‌بينم که بتوانم نصيحتي کنم ولي مسأله اصلي اين است که الحمدلله فعلاً فرصتي براي شما فراهم شده و امکانات هم در يک حدي بيشتر از زمان‌هاي سابق فراهم است.

شما حتماً اوضاع مشهد را در گذشته شنيده‌ايد، فشارها و گرفتاري‌هایي که براي اهل علم در گذشته بود، طلاب را اذيت مي‌کردند، امروز بحمدالله توفيقات و امکانات براي کساني که بخواهند به‌درستي تحصيل علم کنند فراهم است، لذا بايد فرصت را غنيمت شمرد.

فرصت جواني، اساتيدي که هستند، اشخاصي که خدمتگزار شما هستند و خودشان را وقف خدمت به شما کرده‌اند همه اينها وسائلي است که خداوند متعال فراهم کرده و حجت را بر شما تمام کرده است.

هرچه می‌توانيد در جنبه‌هاي علمي، عملي و اخلاقي تلاش کنيد مخصوصاً مواظبت کنيد به جنبه‌هاي اخلاقي و تقوايي و التزام به واجبات و ترک محرمات و اموري که براي انسان فايده‌اي ندارد و انسان را از خداوند متعال دور مي‌کند، هرچه انسان بتواند در اين جهات خودش را قوي نگاه دارد موفق‌تر مي‌شود و از تحصيلاتي که مي‌کند خير و برکت می‌بيند.

در هيچ مقامی ‌قصد اینکه در آن توقف کنيد نداشته باشيد.

هرچه همتّتان بلندتر باشد که به مقامات بلند نائل شويد و بتوانيد به اسلام و امام زمان(عج) که صاحب اين حوزه‌ها هستند خدمت کنيد و ايشان را از خودتان راضي و خشنود کنيد بهتر است.

هرکسي بايد فرض کند که اسلام همين يک نفر را دارد و بايد او دست اسلام را بگيرد او بايد زحمت بکشد، هم در جنبۀ علم هم در جنبۀ عمل.

 

 

[1]. کلینی، الکافی، ج ١، ص ٣٩٩؛ حر عاملی، وسائل الشیعه، ج21، ص477؛ ج27، ص43، 69. «به شرق و غرب عالم برويد، به خدا سوگند علم صحيح نخواهيد يافت مگر آنچه از نزد ما صادر شود».

موضوع: 
نويسنده: