وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
شنبه: 2/بهم/1400 (السبت: 18/جمادى الآخر/1443)

سفر از حق به‌سوی خلق

اميدوارم خداوند متعال به آقاياني که می‌خواهند مسافرت کنند توفيق دهد تا در اين سفرها مردم را به احکام اسلام ارشاد کنند اين سفر درحقيقت سفر از حق به‌سوی خلق است، سفري که براي تحصيل به قم می‌آيند سفر از خلق به حق است و بعد از اینکه به مقامات علمی ‌کامل رسيدند و براي ارشاد و تبليغ سفر مي‌کنند اين سفر از حق به‌سوی خلق است يعني از طرف خدا و پيغمبر(ص) و امام زمان(عج)، از طرف کتاب و سنت می‌روند تا بندگان خداوند متعال را ارشاد کنند و عقاید آنها را تقویت کنند.

اگر مردم ببينند ما به آنچه می‌گوییم عمل می‌کنيم و خلوص نيت داريم، شايد اين راه بيشتر از هر راهي در قلوب مردم نفوذ کند و براي تربيت نفوس مؤثر است همان‌طور که در روايت هم هست:

«مَنْ نَصَبَ نَفْسَهُ لِلنَّاسِ إِمَاماً فَلْيَبْدَأْ بِتَعْلِيمِ نَفْسِهِ قَبْلَ تَعْلِيمِ غَيْرِهِ وَلْيَكُنْ تَأْدِيبُهُ بِسِيرَتِهِ قَبْلَ تَأْدِيبِهِ بِلِسَانِه‏ِ».[1]

مردم هرچه اخلاق خوب از عالم و روحاني ببينند نسبت به دين خوش‌بين مي‌شوند و در همين زمينه مردم خاطراتي از علماي سابق دارند.

اگر روحاني خالصاً لله مسافرت کند در قلوب مردم و تربيت مردم مؤثرتر است.

 

 ﴿وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِينَّهُمْ سُبُلَنَا﴾.[2]

کسي که اين‌گونه باشد حتماً خداوند متعال به او توفيق می‌دهد تا وظایف تبليغي و ارشادي و مسئوليت‌هایي که به عهده دارد به نحو احسن انجام دهد.

البته به دست آوردن خلوص نيت مشکل است و لذا در روايت است که:

«مَنْ أَخْلَصَ للهِ أَرْبَعِينَ صَبَاحاً ظَهَرَتْ يَنَابِيعُ الْحِكْمَةِ مِنْ قَلْبِهِ عَلَى لِسَانِه‏ِ».[3]

خيلي مهم است که کسي بتواند چهل شبانه‌روز خودش را براي خداوند متعال خالص کند ولي هر مقداري که مي‌شود انسان بايد خلوص نيت داشته باشد.

به جایي برويد که در آنجا روحاني نمی‌رود و مردم بيشتر محتاجند و در معرض اضلال هستند چون کساني که می‌خواهند مردم را گمراه کنند به جایي می‌روند که روحاني و عالم نباشد، هر کجا روحاني و عالم باشد به آنجا نمی‌روند.

آقاياني که به شهرها می‌روند اگر بتوانند به روستاها هم بروند اگرچه يک جلسه بسيار خوب است.

اميدوارم خداوند متعال به همۀ آقاياني که می‌خواهند براي تبليغ و هدايت مردم و تحصيل رضايت امام زمان(عج) مسافرت کنند توفيق دهد تا به احسن وجه اين وظایف را انجام دهند. پيغمبر اکرم(ص) فرمودند:

«لأَنْ يَهْدِيَ اللهُ بِكَ رَجُلاً وَاحِداً خَيْرٌ لَكَ مِنَ الدُّنْيَا وَمَا فِيهَا».[4]

شغلي از اين بالاتر نيست که انسان يک نفر را هدايت و دستگيري کند و از ضلالت نجات دهد، اين شغل کمی‌ نيست؛ اگر تمام اموال دنيا را به انسان بدهند تا با يک ساعت

 

از اين خدماتي که مخلصانه انجام می‌دهد معاوضه کند مغبون است، حتماً مغبون است.

اين وظيفۀ بزرگي است و بايد از اين جهت ما خدا را شکر کنيم.

البته بنده خودم فاقد اين توفيق هستم، آنهایي که موفق هستند و می‌توانند خدمت کنند به زبان يا قلم بايد شاکر خدا باشند که خداوند به آنها چنين منصب عظيمی‌ داده است که منصب انبیا است و هرچه بيشتر زحمت و مرارت داشته باشد بايد بيشتر صبر کنند، همان‌گونه که وقتي از پيامبر| سؤال شد:

«مَنْ أَشَدُّ النَّاسِ بَلاءاً فِي الدُّنْيَا؟».

حضرت فرمودند:

«النَّبِيُّونَ ثُمَّ الأَمَاثِلُ فَالأَمَاثِلُ‏».[5]

هرچه انسان بيشتر به دنبال خط ائمّه باشد مصائب و دشواري‌ها برايش بيشتر است، بايد صبر و حوصله و حلمش در برخورد با مردم بيشتر شود.

اميدوارم خداوند متعال همه را موفق کند تا رضاي امام زمان(عج) را فراهم کنند و عنايات ايشان را شامل حال همۀ ما بفرمايد تا در محضر ايشان مسئول و روسياه نباشيم.

التماس دعا دارم.

 

 

 

[1]. نهج‌البلاغه، حکمت٧٣ (ج4، ص16). «کسي که خود را در مقام پيشوایي مردم قرار می‌دهد بايد پيش از آنکه به تعليم ديگران بپردازد به تعليم خود بپردازد و پيش از آنکه به گفتار تربيت کند با کردار تعليم دهد».

[2]. عنکبوت، ٦٩. «و کسانی که در راه ما جهاد کنند، به‌یقین آنها را به راه‌های خود هدایت خواهیم کرد».

[3]. صدوق، عیون اخبار الرضا(ع)، ج1، ص74؛ سبزواری، جامع الاخبار، ص94؛ مجلسی، بحار الانوار، ج ٦٧، ص ٢٤٢. «کسي که چهل روز خود را براي خداوند متعال خالص گرداند، چشمه‌هاي حکمت از دل بر زبانش جاري گردد».

[4]. مجلسی، بحار الانوار، ج١، ص١٨٤. «اینکه خدا به‌وسیله تو یک نفر را هدایت کند برای تو از همه دنیا و آنچه در آن است بهتر است.»

[5]. ابن‌شعبه حرانی، تحف العقول، ص ٣٩؛ مجلسی، بحار الانوار، ج74، ص142. «کسی از پیامبر خدا پرسید چه کسی در دنیا بلا و گرفتاریش سخت‌تر است؟». «حضرت در جواب فرمودند: پیامبران، و پس از آنها خوبان و برگزیدگان و همین‌طور خوبان درجه بعد».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: