وریز وجوهات
بِسمِ اللهِ الرَّحمَنِ الرَّحيمِ إِنَّا لله و إِنَّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ. رحلت عالم ربانی حضرت آیة الله آقای حاج شیخ مجتبی بهشتی رضوان الله تعالی علیه موجب تأثر و تأسف گردید. آن عالم عظیم الشأن عمر با برکت خود را در خدمت به اسلام و مکتب...
سه شنبه: 3/مهر/1397 (الثلاثاء: 14/محرم/1440)

تنصیص پیامبر(ص)  به اسامی اهل‌بیت(علیهمالسلام)  

س. شيعيان براى اثبات امامت امامان دوازده‌گانه‌ به اين حديث استدلال مى‌کنند که پيامبرŒ فرمود: «دوازده خليفه خواهند بود که همه از قريش هستند».

اينک به شيعه بايد گفت که همه روایات حدیث به‌صراحت می‌گویند که این دوازده نفر امیر و خلیفه و فرمانروای مردم خواهند بود. معلوم است که از ائمه شيعه، فقط على و فرزندش حسن به خلافت رسيدند. پس مراد از دوازده نفر در روایات، ائمه شیعه نیستند.

ج. فقه‌الحديث اين نيست که اين دوازده نفر همه به ظاهر هم حکومت پيدا مي‌کنند، بلکه معناي حديث اين است که امر اين امّت به خير و خوبي خواهد بود اگر اين دوازده نفر بر آنها ولايت و حکومت داشته باشند.

مضافاً بر اينکه اين حديث به الفاظ مختلف از جابر بن سمره و از عبدالله بن مسعود روايت شده است و از همه آنها استفاده مي‌شود که خلفاي شايسته - که نمايش وجود پيغمبرند - دوازده نفر هستند.[1]

اگر اين دوازده نفر ائمه اثني‌عشر از اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  نيستند شما بگوييد کيستند؟

آيا يزيد، مروان و کساني که خمّار و متجاهر به بي‌اعتنايي به اسلام بودند، خليفه‌اند؟ شما چه کساني را شايسته جانشينی پيامبر‌(ص)  در اداره امور امّت اسلامی معرّفي مي‌کنيد؟

كمی تأمّل کنيد. براي اين احاديث متواتر ائمه اثني‌عشر اگر همه علمای اسلام جمع شوند، مصداقي غير از اين دوازده نفر پيدا نمي‌کنند.

 


[1]. احمد بن حنبل، مسند،‌ج 5، 86 – 108؛ مسلم نیشابوری، صحيح، ج6، ص2 - 4.

نويسنده: