وریز وجوهات
بسمه تعالی إنا لله و انا الیه راجعون رحلت عالم ربّانی، ادیب فرزانه و استاد محقّق حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سیدهاشم هاشمی گلپایگانی رحمة الله علیه موجب تأسف و تاثر گردید. این مصیبت را به خاندان معظم آیة الله العظمی مرحوم آقاسید جمال...
يكشنبه: 30/شهر/1399 (الأحد: 2/صفر/1442)

اعتقاد شیعه نسبت به ابن‌عباس و دختران پیامبر(ص)

س. شیعه، ابن‌عباس که دانشمند امت و مفسّر قرآن بود را کافر می‌داند؛ در کتاب کافى جمله‌اى درباره ابن‌عباس آمده که به کفر او اشاره مى‌کند و مى‌گويد که او جاهل و بى‌عقل بوده است!

در رجال کشى هم آمده است: «اللهم العن ابني فلان وأعم أبصارهما، كما عميت قلوبهما؛ بار خدايا فرزندان فلانى را لعنت کن و چشم‌هايشان را کور کن چنان‌که دل‌هايشان را کور کرده‌اى ...». همچنين شيعيان با دختران پيامبر‌(ص)  غير از فاطمه، کينه و دشمنى می‌ورزند و چنان از آنها نفرت دارند که بعضى گفته‌اند که اينها دختر پيامبر‌(ص)  نيستند.

پس کجاست محبّت اهل‌بيت که شيعيان ادّعاى آن را مى‌کنند؟

ج. در مورد ابن‌عباس، اگرچه مواضع مورد سؤال از او حکايت شده است و اجمالاً در آن فتنه‌هاي عظيمي که جلو آمد و همه در معرض امتحان قرار گرفتند او در صف وابستگان به اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  قرار داشت و تا زنده بود از حق حمايت مي‌کرد، علامه حلّي در شأن او مي‌گويد:

کَانَ مُحِبّاً لِعَلي‌(علیه‌السلام)  وَ تلميذه، حاله في الجَلالَة وَالإخْلاصِ لأميرالمؤمِنينَ‌(علیه‌السلام)  أشْهَر مِن أنْ يخفى.[1]

ابن‌عباس صاحب مواضع و احتجاجات مهمّ با عايشه و معاويه است.

 

اجمالاً شيعه به ابن‌عباس افتخار مي‌کند. ابن‌عباس کسي است که از رسول خدا، ولايت اميرالمؤمنين، امام‌حسن، امام‌حسين و نه تن از فرزندان امام حسين‌(علیهم‌السلام)  را روايت کرده است.

در مورد دختران پيامبر‌(ص)  هم، نيز شيعه کمال احترام را دارند ولي اختصاص فاطمه زهرا‌(علیها‌السلام) به آن عناوين بزرگ و مقامات بالا چنان جلوه‌ کرد که گمان رفت که بعضي محققين آنها را ربيبه‌هاي پيغمبر‌(ص)  بشمارند.

جالب اين است که ابوالعاص ‌بن ‌ربيع آن داماد مورد ستايش رسول خدا‌(ص)  همسر زينب، از شيعيان مخلص اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  و در خودداري از بيعت با ابوبکر از امام‌(علیه‌السلام)  تبعيت داشت، درحالي‌که از معاشرت عثمان با رقيه و ام‌کلثوم براي رسول الله‌(ص)  نگراني‌هايي جلو آمد که:

آن به کــه نپرسي و مــا نيز نگوييم
 

 

کافسانه ما باعث صد گونه ملال است
 

 

 

 

[1]. علامه حلی، خلاصة‌الاقوال، ص190؛ ابن‌عباس از محبان و شاگردان علی× بود و جلالت و اخلاص او نسبت به امیرالمؤمنین× مشهورتر از آن است که مخفی شود.

نويسنده: