وریز وجوهات
بسمه تعالی هلال ماه صفر، امشب با چشم عادی رویت شد و فردا، شنبه 29 شهریور ماه، اول ماه صفر می‌باشد. ضمن عرض تسلیت ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابی‌عبدالله الحسین علیه‌السلام و اهل بیت طاهرین آن حضرت، خیر و توفیق را برای شیفتگان اهل بیت...
چهارشنبه: 2/مهر/1399 (الأربعاء: 5/صفر/1442)

 ادعاي تناقض و ناهماهنگی در روایات شیعه

 س. شیخ طوسى در مقدمه تهذيب‌الاحکام مى‌گويد: «يکى از دوستان در مورد تباين، تضاد و تناقضى که در احاديث اصحاب ماست که هيچ روايتى نيست مگر آن که در مقابل آن روايتى مخالف با آن نباشد، با من مذاکره کرد و چنان اين احاديث مخالف همديگرند که از بزرگ‌ترين اعتراضات مخالفان ما بر مذهب ما همين تضادّ اخبار و روايات است...».

این چه حرفی است كه بزرگان شیعه می‌زنند و چگونه به روایات متضاد استناد می‌كنند؟

ج. اين صورت در روايات اهل‌سنّت بيشتروبيشتر است، مثل بخاري که صحيح خود را از بين ششصدهزار حديث استخراج کرده[1]، همين عقيده را نسبت به روايات داشته است، حتّي رواياتي را که با مذهب و سياست خلفا معارض مي‌شده يا در فضایل اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  بوده ترک کرده‌اند.

شيوخ بزرگشان و محدّثين آنها يکديگر را جرح نموده‌اند و روايات را از اعتبار ساقط کرده‌اند.

امّا مطلبي که شيخ طوسی در مقدمه تهذيب‌الاحکام بيان نموده، تضاد و تخالف ظاهري است که بيشتر افراد در مراجعه به روايات به اشتباه مي‌افتند و گمان خلاف

 

مي‌کنند. شيخ و ديگران با توضيحاتي که مي‌دهند و مدلول روايات را بررسي مي‌نمايند، اين توهّم را - که براي اشخاص ناوارد پيش می‌آيد - رفع نموده‌اند.

اين تعارضات در روايات شيعه، تعارض حقيقي نيست، مثلاً يکي از تعارضات ظاهري، تعارض به اطلاق و تقييد و يکي تعارض به عام و خاص و تعارض به اجمال و تفصیل و يکي که خيلي زياد است تعارض بين حقيقت و مجاز است و الّا غرض شيخ اين نيست که - العياذ بالله - پيغمبر اکرم‌(ص)  يا اوصيا و ائمه‌(علیهم‌السلام)  تناقض‌گويي داشته‌اند.

اين توهّم که براي اشخاص بي‌اطلاع نسبت به قرآن مجيد هم پيش آمده و اشخاص مغرض آن را مطرح کرده‌اند، که بالخصوص علما در ردّ اين توهّم نسبت به قرآن مجيد کتاب‌هاي مخصوص و علمي نوشته‌اند.

 

 

[1]. خطيب بغدادي، تاريخ بغداد، ج2، ص9؛ ابن‌عساکر، تاريخ مدينة دمشق، ج52، ص72؛ مزي، تهذيب‌الکمال، ج24، ص442؛ ذهبی، سیر أعلام‌النبلاء، ج12، ص402؛ همو، تاريخ‌الاسلام، ج19، ص249.

موضوع: 
نويسنده: