وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
سه شنبه: 21/مرد/1399 (الثلاثاء: 21/ذو الحجة/1441)

احادیث مشترك بین شیعه و اهل‌سنّت

س. احاديث زيادى در کتب شيعه از اهل‌بيت نقل شده که با روايات‌ اهل‌سنّت مطابق‌اند. رواياتى هم نزد اهل‌سنّت است، امّا شيعيان آن را به بهانه اينکه ازروى تقيّه گفته شده‌اند، تأويل مى‌کنند چون‌که با ميل آنها مطابقت ندارند.

ج. مشترکات شيعه و سنّي در فقه بسيار است و فقه شيعه بر اساس استفاده از کتاب، سنّت و احاديث مرويه از اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  بنا شده است كه هم از جهت مصادر روايي، فروع فقهي را از معتبرترين روايات دريافت مي‌نمايند و هم به‌واسطه آنکه پشتوانه‌ حجّت، مثل احاديث ثقلين[1] دارند اقوال اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  را حجّت مي‌دانند و ازاين‌جهت در هيچ موردي از پيش خود و به مثل استحسانات و قياس نياز ندارند!

ولي ازطرف ديگر ‌چون فقه اهل‌سنّت بر پايه اين موازين ناقصه و اعتماد بر اقوال و آراي کساني که رأي و قولشان حجيت شرعي ندارد قرار دارد، با فقه شيعه و نصوص معتبر مخالفت دارد؛ از اينجاوآنجا و از هرجا شده فقه ساخته‌اند و اتّکاي آنها به نصوص وارده از شخص رسول خدا‌(ص)  بسيار نادر است.

رأي مثل سفيان ثوري يا حسن بصري يا اوزاعي يا مالک يا احمد و عمرو و زيد چه اصالتي دارد و همچنين رأي يک صحابي به‌خصوص اگر با آراي دیگران معارض باشد اصالتي ندارد.

 

شيعه برحسب محکم‌ترين نصوص نبويّه معتقد است که اگر همه صحابه به رأيي باشند و امام علي‌(علیه‌السلام)  به رأيي خاص باشد، به رأي آن حضرت عمل مي‌کنند و فقط آن را حجّت مي‌دانند و حکم‌الله را هم به عدد آراي اشخاص، متعدد نمي‌گويند. حکم واقعي واحد است و حاصل آنکه؛ در روايات شيعه، رواياتي که آراي شخصي اهل‌سنّت را تأييد کند وجود ندارد.

 

 

[1]. احمد بن حنبل، مسند، ج3، ص59؛ ترمذی، سنن، ج5، ص328 – 329؛ طبرانی، المعجم‌الکبیر، ج3، ص65 – 67.

موضوع: 
نويسنده: