وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
دوشنبه: 20/مرد/1399 (الاثنين: 20/ذو الحجة/1441)

کفر فرقه قادیانی

س. فرقه قاديانى به‌خاطر ادّعاى نبوّت براى رهبرشان کافر هستند. پس آنها با شيعه که مى‌گويند ائمه‌شان داراى ويژگى‌هاى پيامبران و حتّى بيشتر از آن هستند چه فرقى دارند؟ شیعه باید فرق‌های اساسی امام و پیامبرŒ را بیان کنند، و آیا پیامبرŒ آمده تا ما را به آمدن دوازده امام مژده دهد و آیا امامان مانند پیامبرŒ معصوم‌اند؟

ج. کفر فرقه قادياني از جهت انکار بعض ضروريات دين است، مثلاً در مورد عيسي‌(علیه‌السلام)  با نصاري هم‌عقيده‌اند و قرآن مجيد را که مي‌فرمايد:(مَاقَتَلُوُه وَ مَا صَلبُوهُ وَ لكِن شُبِّهَ لَهُم)[1] منکر شده‌اند.

احمد قادياني مؤسس اين فرقه در کتابي که براي امان‌الله خان پادشاه افغان نوشته، صريحاً آن را انکار نموده است.

امّا ادّعای نبوت و پيغمبري به‌صراحت از او - اگر هم شنيده شده باشد - همه پيروان او، به او نسبت نمي‌دهند.

به‌هرحال آنها فرقه‌اي هستند که خود را مسلمان معرفي مي‌کنند و در ابتدای تشکيل پاکستان هم در دولت آنجا عضويت يافتند و ظفرالله خان به وزارت خارجه رسيد.

 

عمده هويّت آنها وابستگي تامّ و تمام به انگليسي‌ها بوده و هست که بر اساس قاعده و سیاست فرق ندارد. اينها مثل بهايي‌ها و مثل ده‌ها افراد ديگر و خلاصه وهّابي‌ها همه تحت‌ حمايت انگليسي‌ها بوده و هستند، امّا شيعيان علي و اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام) ، که سران نخستين آنها از اصحاب بزرگ پيغمبر‌(ص)  و بعد از تابعين بزرگوار و تابعين تابعين تا امروز از بزرگ‌ترين رجال علم و فضيلت بوده و هستند.

مقصود از اينکه مي‌گويند: شيعه تمام ويژگي‌هاي پيغمبران‌(علیهم‌السلام)  را براي امامان‌(علیهم‌السلام)  قائلند، چه ويژگي‌هايي را مي‌گويند؟ آن ويژگي‌هاي پيغمبر‌(ص)  را بيان کنيد. شيعه هيچ‌يک از ويژ‌گي خاصّ انبيا‌(علیهم‌السلام)  را براي ديگران نمي‌گويد.

ويژگي نبيّ و پيغمبر، وصف خاصي است که او به اعتبار خصوص اين مقام، آن را دارا و لازم ملزوم اوست، فضايلي که مختص به نبيّ به‌عنوان أنّه النبیّ است براي احدي غير از نبيّ نيست ولي فضايل غيرمختص به نبيّ براي امامان و اوليا ثابت است.

در اينجا بايد مسائل مهمّي، مثل فرق بين نبيّ و رسول و فرق بين امام و پيغمبر مطرح شود تا معلوم گردد كه شيعه در اين مسائل، محکم‌ترين عقايد را دارا مي‌باشد.

جاي شگفتي است که اين به‌اصطلاح سنّي‌ها، فرقه قادياني را که همه‌ مردم دنيا مي‌دانند و از احمد قادياني در اين عصر ما آغاز شده، با شيعيان اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  که در رأس آنها سلمان، ابوذر، مقداد، عمار ياسر و جمعي ديگر قرار دارند و در همان عصر پيغمبر اکرم‌(ص)  به اين عنوان شناخته شده بودند، قياس مي‌کنند! فرقه‌اي که پيغمبر اکرم‌(ص)  آنها را به‌عنوان شيعه معرّفي کرد.[2]

فرقه‌اي که بزرگ‌ترين مکتب اسلامي و قرآني را که هزاران شخصیت بزرگ در

 

علم و حديث و نوابغ دين، ايمان، دانش و ادب به عالم اسلام تحويل داده را ظالمانه و گستاخانه – آنها را که افتخار همه مسلمانان هستند - با فرقه مجهول‌الهویه يا معلوم‌الهویه گمنام، نام مي‌برند! و به دروغ نسبت‌هاي ناروا به شيعيان مي‌بندند.

در حقيقت بايد گفت که شما نه اسلام واقعي را شناخته‌ايد و نه پيامبر اسلام‌(ص)  را و نه دستورات دين مبين اسلام را، شما اگر مي‌خواهيد اعتقادات قوي و مستدل داشته باشيد بياييد از علي‌(علیه‌السلام)  و جانشينان او که همه از پيامبر اسلام‌(ص)  نقل مي‌کنند بياموزيد که راه نجات‌ همين است و بس.

 


[1]. نساء، 157؛ «نه او را كشتند، و نه بر دار آويختند لكن امر بر آنها مشتبه شد».

[2]. سیوطی، الدرّالمنثور، ج6، ص379 و دیگر منابع اهل‌سنّت.

نويسنده: