وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
شنبه: 25/مرد/1399 (السبت: 25/ذو الحجة/1441)

قراردادن مواضع سجده در نماز بر زمین

 س. علمای شيعه می‌گویند در حال سجده باید هشت عضو بر روی زمین باشد (پیشانی، بینی، دو کف دست، دو زانو و دو سر انگشتان پا)، به همین سبب از تربت استفاده می‌كنند. پس چرا شیعه همه اعضاى هشت‌گانه سجده را بر تربت قرار نمی‌دهند؟

ج. بحث بين شيعه و سنّي، بحث پایه‌ای و پيشوايي و امامت بر امور دين و دنياي مردم است و به اين بحث‌هاي عاميانه که جواب آن بر هرکسي كه اندکي با فقه آشنا باشد واضح است، ارتباط ندارد.

بحث، بحث مفاد حديث و احاديث متواتر ثقلين[1]، تفسير آيه تطهير[2]، آيه مباهله[3]، آيه (بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّك‏)[4] و بحث از واقعه تاريخي غدير[5] است.

اينکه در سجده، وضع جبهه بر ارض واجب است و به آن محقّق مي‌شود و سایر اعضا اگر ملامس با زمين نباشد، بحث فقهي بسيار کوچکي است. هزارها مسائل فقهي در ابواب فقه هست که در بسياري از آنها، فتواي فقهاي شيعه و سنّي تفاوت

 

دارند؛ علاوه‌بر‌اين اختلاف فتوا بين خود علماي اهل‌سنّت آن‌قدر زياد است که تعجب‌آور مي‌باشد، به‌علاوه اشکال در اصل سؤال شما وجود دارد؛ زیرا شیعه قائل به مواضع هفت‌گانه است نه هشت‌گانه خوب بود با مطالعه طرح سؤال می‌شد.

 

 

[1]. احمد بن حنبل، مسند، ج3، ص59؛ ترمذي، سنن، ج5، ص328 - 329؛ طبرانی، المعجم‌الکبیر، ج3، ص65 - 67.

[2]. احزاب، 33.

[3]. آل عمران،61.

[4]. مائده، 67؛ «آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است، به‌طور کامل (به مردم) برسان!».

[5]. احمد بن حنبل، مسند، ج4، ص281، 372؛ نسائی، خصائص اميرالمؤمنين، ص93 - 98؛ همو، السنن‌الكبری، ج5، ص45؛ حاكم نيشابوری، المستدرك، ج3، ص109، حديث533.

موضوع: 
نويسنده: