وریز وجوهات
به گزارش مرکز تنظیم و نشر آثار مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، همزمان با برگزاری سی‌امین نمایشگاه بین المللی کتاب، این ناشر با عرضه بیش از صد عنوان کتاب از آثار قرآنی، روایی، فقهی، اصولی، تاریخی، سفرنامه، اشعار و ردّیه‌ها و ... از آثار...
شنبه: 6 / 03 / 1396 ( )

 كراهت پوشیدن لباس سیاه

س. کلينی در کتاب کافی روايت می‌کند که گفت: «سياه‌پوشيدن مکروه است مگر در سه چيز: موزه، عمامه و عبا».

از اين دسته روایات در كتب شیعه فراوان دیده می‌شود.

سؤال اين است که چرا شيعه با نهی ائمه خود سياه می‌پوشند و لباس سياه را لباس سيّدهای خود قرار داده‌اند؟

ج. اين‌گونه بحث‌ها مربوط به فقه است و اظهارنظر پيرامون آن و تفاصيل آن محتاج به اجتهاد و استنباط است و به مسئله تشيّع و تسنّن و مشروعيّت و عدم مشروعيّت حکومتي که پس از پيغمبر اکرم‌(ص)  در آن جوّ خاص برقرار شد ارتباط ندارد.

در اينکه از اين روايات، عموم استفاده مي‌شود و دليل مخصّصي بر آنها وارد شده يا نه و دلالت آنها بيشتر از کراهت نيست که آ‌ن‌هم با انطباق عنوان راجح بر آن منتفي مي‌شود و در بعضي موارد عنوان مستحب پيدا مي‌کند، اينها فروع و مسائلي است که فقه به آن جواب مي‌دهد. فرضاً اگر دلالت همه را بر کراهت مطلق يا حرمت مطلق بدانيم، مخالفت عملي بعضي يا جمعي، نه تشيّع را باطل مي‌کند و نه دليل برحق‌بودن تسنّن مي‌شود.

اختلاف فقها در فروع بسيار است. فرقي که هست اين است که شيعه در فقه، فقط به نصوص قرآني يا روايي عمل مي‌نمايد و برحسب اخبار ثقلین، اقوال ائمه‌(علیهم‌السلام)  را در دين حجّت مي‌داند و به رأي و قياس و استحسان فتوا نمي‌دهد.

 

موضوع: 
نويسنده: