وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین و الصّلوة و السّلام علی سیّد الأنبیاء و المرسلین أبی القاسم المصطفی محمّد و آله الطیبین الطاهرین سیّما بقیة الله فی الأرضین عجّل الله تعالی فرجه الشریف. عَنْ أَبِي عَبْدِ الله عليه‌السلام قَالَ: «...
جمعه: 23/آذر/1397 (الجمعة: 5/ربيع الثاني/1440)

 كراهت پوشیدن لباس سیاه

س. کلينی در کتاب کافی روايت می‌کند که گفت: «سياه‌پوشيدن مکروه است مگر در سه چيز: موزه، عمامه و عبا».

از اين دسته روایات در كتب شیعه فراوان دیده می‌شود.

سؤال اين است که چرا شيعه با نهی ائمه خود سياه می‌پوشند و لباس سياه را لباس سيّدهای خود قرار داده‌اند؟

ج. اين‌گونه بحث‌ها مربوط به فقه است و اظهارنظر پيرامون آن و تفاصيل آن محتاج به اجتهاد و استنباط است و به مسئله تشيّع و تسنّن و مشروعيّت و عدم مشروعيّت حکومتي که پس از پيغمبر اکرم‌(ص)  در آن جوّ خاص برقرار شد ارتباط ندارد.

در اينکه از اين روايات، عموم استفاده مي‌شود و دليل مخصّصي بر آنها وارد شده يا نه و دلالت آنها بيشتر از کراهت نيست که آ‌ن‌هم با انطباق عنوان راجح بر آن منتفي مي‌شود و در بعضي موارد عنوان مستحب پيدا مي‌کند، اينها فروع و مسائلي است که فقه به آن جواب مي‌دهد. فرضاً اگر دلالت همه را بر کراهت مطلق يا حرمت مطلق بدانيم، مخالفت عملي بعضي يا جمعي، نه تشيّع را باطل مي‌کند و نه دليل برحق‌بودن تسنّن مي‌شود.

اختلاف فقها در فروع بسيار است. فرقي که هست اين است که شيعه در فقه، فقط به نصوص قرآني يا روايي عمل مي‌نمايد و برحسب اخبار ثقلین، اقوال ائمه‌(علیهم‌السلام)  را در دين حجّت مي‌داند و به رأي و قياس و استحسان فتوا نمي‌دهد.

 

موضوع: 
نويسنده: