وریز وجوهات
دسته بزرگ عزای فاطمی علیهاالسلام السّلام علیک أیّتها الصّدیقة ‌الشّهیدة به‌مناسبت ایّام شهادت مظلومانه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها، مراسم عزاداری با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام در دفتر...
يكشنبه: 6/اسف/1396 (الأحد: 9/جمادى الآخر/1439)

دفن خلفا در جوار پیامبر (ص)

س. چگونه ابوبکر و عمر در کنار پيامبر دفن مى‌شوند و حال آنکه از ديدگاه شما آنها کافرند؟ و مسلمان نباید کنار کفار دفن شود چه برسد به پیامبرŒ و چرا علی با این مهم مخالفت نکرد؟ پس بايد بپذيريد که این دو مسلمان بوده‌اند و به‌خاطر جايگاهى که نزد خدا و پيامبرشŒ داشته‌اند، خداوند افتخار دفن‌شدن در کنار پيامبر را نصيب آنها کرده است.

ج. اين چه اصراري است که شما داريد تا شيعه را معتقد به کفر اين دو نفر بنماييد. اين دو نفر در ظاهر انکار شهادتين را ننمودند و ردّ قول و تنصيص حضرت رسول‌(ص)  و مخالفت عملي با آن، حکم کفر اصطلاحي را ندارد.

اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  با کساني که با آن حضرت بيعت نکردند، معامله کافر رسمي نفرمود و آنها را در تقسيم بيت‌المال سهيم مي‌فرمود.

اگر شما به اتّهام شيعه، به کفر آنها اصرار داريد و از اينکه اين نسبت از جانب شيعه و پيروان اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  داده شود باکی نداريد، جواب شيعه اين است که دفن آنها در آنجا به‌زور بود؛ چنان‌که خلافت را غصب کردند.

دفن آنها در آنجا مسئله‌اي نبود که براي منع و رفع آن، جنگ و تنش ايجاد شود. اين‌گونه قُرب و بُعد، ملاک شناخت اشخاص به ايمان و صلاحيت نيست. قُرب و بُعد معنوي، ملاک و اعتبار است و الّا همگان در يک حساب قرب به خداوند متعال،

 

دارند و خدا هم (أقْرَبُ إلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الوَرِيدِ)[1] است، امّا آن قُربي که قرب است، قرب ايماني، قرب به کمال معرفت و به اطاعت و عبادت است.

ازطرفي شما براي پيامبر‌(ص)  بعد از وفات مقامي قائل نيستيد و مي‌گوييد او مرده است و با ديگران فرقي ندارد ولي در اينجا مي‌گوئيد براي عمر و ابوبکر افتخار است که در نزد پيامبر‌(ص)  دفن شوند!

 


[1]. ق، 16؛ «و ما به او از رگ قلبش نزديك‌تريم!».

موضوع: 
نويسنده: