وریز وجوهات
باسمه تعالی   انا لله و انا الیه راجعون    رحلت آیت‌الله مرحوم آقای حاج شیخ یوسف صانعی رحمة الله علیه، موجب تأسف و تأثر گردید. این عالم بزرگوار، سالیان متمادی در حوزه علمیه قم و با تدریس دروس خارج فقه و اصول،...
چهارشنبه: 2/مهر/1399 (الأربعاء: 5/صفر/1442)

تقیّه و قیام حجّت‌های الهی

 س. شيعه مى‌گويند درست نيست که دنيا از وجود کسى خالى باشد که حجّت الهى را اقامه مى‌نمايد، يعنى هميشه امام هست و ازطرفى مى‌گويند که تقيّه نُه‌دهم دين است و امام که حجّت را اقامه مى‌کند بايد تقيّه کند و قطعاً نُه‌دهم دين را ترک نخواهد کرد. پس چگونه به‌وسيله او حجّت بر خلق خدا اقامه مى‌گردد؟

ج. بلي، شيعه همين را مي‌گويند که زمين خالي از وجود حجّت نيست و اميرالمؤمنين علي‌(علیه‌السلام)  مي‌فرمايد:

«اَللَّهُمَّ بَلَى لاَ تَخْلُو اَلْأَرْضُ مِنْ قَائِمٍ للهِ بِحُجَّةٍ إِمَّا ظَاهِراً مَشْهُوراً وَإِمَّا خَائِفاً مَغْمُوراً لئلا تبطل حجج الله و بیناته».[1]

و از حديث: «مَنْ مَاتَ وَلَمْ يَعْرِفْ امَامَ زَمَانِهِ مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيةً»[2] عین همین معنا استفاده مي‌شود که در هر عصر، يک نفر امام زمان براي مردم است و هركس او را نشناسد و بميرد، به مردن جاهليّت مرده است. حدیث ثقلين[3] نيز به‌وضوح بر اين معنا دلالت دارد.

 

راجع به اينکه تقيّه نُه‌دهم دين است، مقصود اين نيست كه نه‌دهم از احكام دين را تقيّه مي‌كنند و نه‌دهم متروك مي‌ماند، بلكه مقصود اين است که تقيه اهميت بسيار زيادي دارد که در درجه‌بندي نه درجه‌ اهميت دارد نه اينکه نُه‌دهم دين عمل نمي‌شود؛ بلکه در موردي كه تقيّه لازم باشد شيعيان با قوّت، اتّخاذ موضع مي‌نمايند.

 

 

[1]. نهج‌البلاغه، حکمت 147؛ ابن ابی‌الحدید، شرح نهج البلاغه، ج18، ص347؛ «آری خداوندا زمین هیچ‌وقت از حجت خدا خالی نیست که برای خدا با برهان روشن قیام کند یا آشکار و شناخته شده و یا بیمناک و پنهان».

[2]. تفتازانی، شرح‌المقاصد، ج2، ص275؛ «‌هرکس بمیرد و امام زمان خودش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است».

[3]. احمد بن حنبل، مسند، ج3، ص59؛ ترمذی، سنن، ج5، ص328 - 329؛ طبرانی، المعجم‌الکبیر، ج3، ص65 - 67.

موضوع: 
نويسنده: