وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لا یسدها شیء رحلت عالم ربانی مرحوم آیت الله آقای حاج سید مهدی ابن الرضا خوانساری رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. آن عالم خدوم، عمر مبارک خود را در راه اعلای کلمه الله و ترویج...
پنجشنبه: 10 / 01 / 1396 ( )

 عزاداری شیعیان برای اهل‌بیت(علیهمالسلا

س. خداوند متعال می‌فرمايد:                                                                       (وَ بَشِّرِ الصَّابِرِينَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ).

و در نهج‌البلاغه هم آمده است: «على بعد از وفات پيامبرŒ خطاب به پيامبرŒ گفت: اگر از بى‌قرارى و بى‌تابى نهى نمى‌کردى و به بردبارى فرمان نمى‌دادی چنان برايت اشک مى‌ريختيم که اشک چشمانمان تمام مى‌شد».

حسين نیز در کربلا به خواهرش زينب گفت: «خواهرم تو را به خدا سوگند می‌دهم که وقتی من کشته شدم گريبانت را پاره مکن و چهره‌ات را با ناخن‌هايت خونين مکن و به‌خاطر شهادت من فرياد واويلا سر مده».

بعد از همه اين روايات، سؤال اينجاست که چرا شيعه با حقيقتى که در اين روايات ذکر شده است مخالفت مى‌ورزند و در مصائب حسین و اهل‌بیت گریه و زاری می‌كنند؟

ج. خود ايرادکننده هم، از مقدمه‌اي که نوشته نتيجه‌ نگرفته است، با‌اين‌وجود مي‌گوييم: اگر مقصودتان اين است که در مصائب بايد شکيبايي پيش گرفت و صبر نمود و عزاداري‌ها براي امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  بي‌صبري است، جواب اين است که عزاداري براي امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  را کسي به‌عنوان مصائب شخصي عزاداري نمي‌کند که عنوان بي‌صبري پيدا کند.

 

اين عزاداري‌ها، اعلام خط و راه امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  و محکوم‌کردن خط يزيد و ابن‌زيادها در طول اعصار است. اينها مکتب است، مکتب هدايت و ارشاد است ما با اين مراسم پيام امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  را به دنيا اعلام مي‌کنيم و آن پيام آزادگي، استقلال، مبارزه با طاغوت‌ها و ستمگران و نفي استعباد و استثمار مي‌باشد.

چنان‌که در اين عصر، روز ارتحال رسول خدا‌(ص)  را روز عزا و اعلام مصيبت مي‌کنيم، نه به‌عنوان مصيبت شخصي است، بلکه به‌عنوان بزرگداشت اسلام و هدايت آن حضرت و به يادآوردن مواقف و مقاماتي است که آن حضرت داشتند و در يک عبارت، جامعه‌سازي، انسان‌سازي، شناخت هدف و نگهداري افتخارات است.

اگر شما نمي‌فهميد، خودتان را توبيخ کنيد و خود را از اين جهالت‌هايي که سبب اين پرسش‌هاي واهي مي‌شود درمان نماييد.

در مورد مصيبت رسول خدا‌(ص) ، اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  مي‌فرمايد:

«إِنَّ الصَّبْرَ لَجَمِيلٌ إِلَّا عَنْكَ وَإِنَّ‏ الْجَزَعَ‏ لَقَبِيحٌ‏ إِلَّا عَلَيْك‏».[1]

مصيبت پيغمبر اکرم‌(ص)  و اهل‌بيت آن حضرت‌(علیهم‌السلام)  با ديگران هرگز قابل مقايسه نيست.

 


[1]. نهج‌البلاغه، حکمت 292 (ج4، ص71)؛ ابن ابی‌الحديد، شرح نهج‌البلاغه، ج19، ص195؛ «صبر زیبا است جز از تو (که نمی‌توان در فراق تو صبر کرد) و بی‌تابی و بی‌قراری بد و زشت است، جز بر تو (که بی‌تابی در مصیبت تو پسندیده است)».

نويسنده: