وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
پنجشنبه: 23/مرد/1399 (الخميس: 23/ذو الحجة/1441)

 عزاداری شیعیان برای اهل‌بیت(علیهمالسلا

س. خداوند متعال می‌فرمايد:                                                                       (وَ بَشِّرِ الصَّابِرِينَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ).

و در نهج‌البلاغه هم آمده است: «على بعد از وفات پيامبرŒ خطاب به پيامبرŒ گفت: اگر از بى‌قرارى و بى‌تابى نهى نمى‌کردى و به بردبارى فرمان نمى‌دادی چنان برايت اشک مى‌ريختيم که اشک چشمانمان تمام مى‌شد».

حسين نیز در کربلا به خواهرش زينب گفت: «خواهرم تو را به خدا سوگند می‌دهم که وقتی من کشته شدم گريبانت را پاره مکن و چهره‌ات را با ناخن‌هايت خونين مکن و به‌خاطر شهادت من فرياد واويلا سر مده».

بعد از همه اين روايات، سؤال اينجاست که چرا شيعه با حقيقتى که در اين روايات ذکر شده است مخالفت مى‌ورزند و در مصائب حسین و اهل‌بیت گریه و زاری می‌كنند؟

ج. خود ايرادکننده هم، از مقدمه‌اي که نوشته نتيجه‌ نگرفته است، با‌اين‌وجود مي‌گوييم: اگر مقصودتان اين است که در مصائب بايد شکيبايي پيش گرفت و صبر نمود و عزاداري‌ها براي امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  بي‌صبري است، جواب اين است که عزاداري براي امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  را کسي به‌عنوان مصائب شخصي عزاداري نمي‌کند که عنوان بي‌صبري پيدا کند.

 

اين عزاداري‌ها، اعلام خط و راه امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  و محکوم‌کردن خط يزيد و ابن‌زيادها در طول اعصار است. اينها مکتب است، مکتب هدايت و ارشاد است ما با اين مراسم پيام امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  را به دنيا اعلام مي‌کنيم و آن پيام آزادگي، استقلال، مبارزه با طاغوت‌ها و ستمگران و نفي استعباد و استثمار مي‌باشد.

چنان‌که در اين عصر، روز ارتحال رسول خدا‌(ص)  را روز عزا و اعلام مصيبت مي‌کنيم، نه به‌عنوان مصيبت شخصي است، بلکه به‌عنوان بزرگداشت اسلام و هدايت آن حضرت و به يادآوردن مواقف و مقاماتي است که آن حضرت داشتند و در يک عبارت، جامعه‌سازي، انسان‌سازي، شناخت هدف و نگهداري افتخارات است.

اگر شما نمي‌فهميد، خودتان را توبيخ کنيد و خود را از اين جهالت‌هايي که سبب اين پرسش‌هاي واهي مي‌شود درمان نماييد.

در مورد مصيبت رسول خدا‌(ص) ، اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  مي‌فرمايد:

«إِنَّ الصَّبْرَ لَجَمِيلٌ إِلَّا عَنْكَ وَإِنَّ‏ الْجَزَعَ‏ لَقَبِيحٌ‏ إِلَّا عَلَيْك‏».[1]

مصيبت پيغمبر اکرم‌(ص)  و اهل‌بيت آن حضرت‌(علیهم‌السلام)  با ديگران هرگز قابل مقايسه نيست.

 


[1]. نهج‌البلاغه، حکمت 292 (ج4، ص71)؛ ابن ابی‌الحديد، شرح نهج‌البلاغه، ج19، ص195؛ «صبر زیبا است جز از تو (که نمی‌توان در فراق تو صبر کرد) و بی‌تابی و بی‌قراری بد و زشت است، جز بر تو (که بی‌تابی در مصیبت تو پسندیده است)».

نويسنده: