وریز وجوهات
روز یکشنبه 17 جمادی الأولی 1439 هـ.ق، مدیرکل و معاونان کمیته امداد استان قم با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، از توصیه‌های معظّم‌له بهره‌مند شدند. در ابتدای این دیدار، آقای میر شکار مدیر کل کمیته امداد استان...
يكشنبه: 29/بهم/1396 (الأحد: 2/جمادى الآخر/1439)

 ادعاي امکان تشرف و اختلاف در مسائل شرعي

س. شيعه مى‌گويند که بعضى از علماى مذهب با مهدى در ارتباط هستند. سؤال اين است که بااین‌وجود چگونه شيعه دچار اختلاف شده‌اند که هر مرجع تقليدی، مذهبى مخصوص به خود دارد. ازطرفى نیز، مى‌گويند که مجلسى حديثى روايت کرده است که هرکس ادّعا کند که امام را ديده، دروغ گفته است.

ج. اين سؤال که چرا مجتهدين در بعضي فتاوا اختلاف دارند، جوابش اين است که اولاً شيعيان - که رؤسای علمي و مذهبي آنها از بزرگ‌ترين علمای اسلام در فنون علوم اسلامي هستند - اختلاف ندارند و ثانياً اين مثل اين است که بگوييد اگر اسلام حق است و اگر قرآن کتاب مبين است، پس اين همه فرقه و اختلافات در جهان چرا پيدا شده است؛ اشعري، معتزلي، حنبلی، شافعي، مالکي و حنفي و ده‌ها و بيشتر عنوان‌ها؟

در مورد امام غایب، شيعه به هر سؤالي که باشد پاسخ داده و راه شبهه‌سرايي را بسته‌اند.

راجع به عدم رؤيت امام‌(علیه‌السلام) ، مقصود علامه مجلسي و حديثي كه روايت كرده[1] اين است كه اگر ادّعاكننده خود را نايب خاص يا واسطه آن حضرت با مردم بداند دروغ گفته است وگرنه اصل رؤيت متواتر است[2] و شكّي در وقوع آن نيست.

 


[1]. مجلسي، بحارالانوار، ج52، ص151.

[2]. صدوق،‌کمال‌الدين، ص346، 351، 390، 440؛ سيد مرتضي، تنزيه‌الانبياء، ص235؛ طوسي، الغيبه، ص93، 253 – 280؛ ابن‌‌طاووس، کشف‌المحجه، ص154؛ خراساني، کفاية‌الاصول، ص288 – 289؛ صافي‌گلپايگاني، منتخب‌الاثر، فصل5، باب2.

موضوع: 
نويسنده: